خشک کن منگنز

خشک کن منگنز، خشک کن جوهر و مرکب محلول قرمز قهوه ای رنگ است که حالت چسبناک دارد. این ترکیب از صابون فلزی منگنز و اسید هگزانوئیک ساخته می شود. این محصول خشک کن اصلی است و به همین دلیل باعث خشک شدن سطحی فیلم رنگ می شود.

زمانی که این خشک کن به تنهایی استفاده می شود باعث ایجاد یک فیلم سخت می گردد. به همین دلیل سرب هم به آن اضافه می گردد تا از سختی آن کاسته شود. در رنگ هایی که در محیط های خارجی یا در کف استفاده می شوند از خشک کن منگنز استفاده می شود تا مقاومت آن را افزایش دهد.

مهمترین ضعف این خشک کن رنگ تیره آن است که در رنگ های سفید و روشن باعث ایجاد تغییر رنگ می گردد. این خشک کن جایگزین مناسبی برای خشک کن کبالت است. خشک کن منگنز در دمای پایین و رطوبت بالا بسیار خوب عمل می کند.

کاربردهای خشک کن منگنز

خشک کن منگنز خشک کن فعالی است که می تواند در ترکیب با سایر خشک کن ها مانند کبالت، سرب و روی استفاده شود.

افزودنی های مرکب چاپ

طیف وسیعی از مواد به صورت خالص (عنصر)، ترکیب و مخلوط در صنعت چاپ برای تولید مورد استفاده قرار می گیرد. که به عنوان مواد شیمیایی مورد استفاده در صنعت چاپ شناخته می شوند. تنوع افزودنی های مرکب چاپ به سبب پیشرفت ها و فناوری های متعددی است که در این صنعت و به ویژه در چاپ افست به وجود آمده است.  آشنایی و شناخت مواد به دلیل ایجاد ارتباط میان فناوری چاپ، فرایند تولید، عوامل اقتصادی، نیاز بازار و مواد زیست محیطی بسیار اهمیت دارد.  مواد شیمیایی در صنعت چاپ نقش مهمی ایفا می کنند. کشف مواد با خصوصیات جدید ممکن است باعث تغییرات عمده در صنعت شود. مانند: افزایش کیفیت، کاهش هزینه و عوامل اقتصادی تولید، افزایش سرعت تولید.

مواد شیمیایی مورد استفاده در مرکب صنعت چاپ

مرکب ها را می توان بنا به موارد یا ابزار مصرف به دو گروه عمده تقسیم کرد.

  • مرکب های غیر چاپی:

این نوع ها معمولاً برای نوشتن (تحریر)، نقاشی و ترسیم استفاده می شوند. همانند جوهر خودنویس، جوهر ماژیک، جوهر خودکار

  •  مرکب های چاپی:

مرکب چاپ نسبت به عوامل متفاوت مانند سطح چاپی، روش چاپ، نحوه خشک شدن، قوام و دوام و غیره، طراحی و تولید می شوند.