رزین های آلکید

 در صنایع رنگ سازی رزین های آلکید در میان انواع رزین های صنعتی متنوع و فراوان موجود در جهان از مهمترین و پر مصرف ترین انان بوده و امروزه چه از لجاظ خواص و چه از لحاظ اقتصادی تاکنون بقیه را تحت الشعاع خود قرار داده اند.

رزین های آلکیدی پلی استرهای اصلاح شده با روغن یا اسید چرب آنان بوده و به عبارت دیگر محصول حاصل از عمل استریفیکاسیون یک پلی اسید و یک پلی الکل در حضور یک روغن و یا یک اسید چرب یک ظرفیتی می باشد. آلکید رزین در مقایسه با پلیمرهای دیگر از وزن مولکولی کمتری برخوردار است که میانگین وزن مولکولی آنان معمولا بین 1000 تا 10000 می باشد. در صورتیکه میانگین وزن مولکولی پلیمرهای دیگر از قبیل رزین های اکریلیک و وینیلی بین 50000 تا 100000 می باشد.

طبقه بندی آلکید رزین ها

آلکید رزین ها بر مبنای نوع روغن و یا اسید چرب به کار رفته به دو گروه خشک شوند و خشک نشونده تقسیم می شوند و بر حسب مقدار روغن به کار رفته در ساخت به سه دسته اساسی بلند روغن، متوسط روغنی و کوتاه روغنی طبقه بندی می شود.

طول روغن عامل اصلی تعیین کننده انحلال پذیری، ویسکوزیته، انعطاف پذیری و سختی رزین می باشد.

رزین های کوتاه روغن (داراری 25 الی 47 درصد روغن)

اینگونه رزین ها بیشتر در ساخت رنگ های صنعتی به کار می شوند تا ساختمانی.

در حلال های آروماتیک انحلال پذیر بوده ( مثل زایلین، تولوئن و …) و از آنجائیکه سریع خشک می شوند جریان آن کند بوده و در نتیجه خاصیت بورس خوری ضعیفی دارند و از این رو بیشتر توسط اسپری مصرف می شوند.

خواص آلکید های کوتاه روغنی

حلالیت کمتر در حلال های آلیفاتیک و حلالیت بیشتر در آروماتیک

زمان خشک شدن ظاهری کوتاه تر

سختی بیشتر البته پس از رفتن به کوره

انعطاف پذیری کمتر

ویسکوزیته بالاتر

آلکید های متوسط روغن (دارای 47 تا 56 درصد وزنی)

به علت خواص وسیعی که دارند هم در رنگ های صنعتی و هم ساختمانی به کار می روند. اگر با در نظر گرفتن درصد روغن به رزین های کوتاه روغن نزدیک باشند جهت مصارف صنعتی و اگر به رزین های بلند روغن نزدیک باشند جهت مصارف ساختمانی به کار می روند. اگر در حد کاملا وسط یعنی نه نزدیک به رزین های بلند روغن و نه کوتاه روغن باشند قابلیت برس خوری نسبتا خوبی داشته و رنگ های هوا خشک و یا بیشتر در رنگ های کوره ای در حرارت پایین سخت می گردند از قبیل رنگ های مصرفی بر سطوح اتومبیل، ترافیک و ابزار آلات استفاده می گردد.

آلکید رزین بلند روغن (دارای 56 یا بیشتر درصد روغن)

رزین های آلکیدی بلند روغن قابل حل در حلال های آلیفاتیک مثل ماینرال اسپریت بوده و از آنجائی که سرعت خشک شدنشان نسبت به کوتاه روغن کندتر است لذا خاصیت برس خوری بسیار خوبی داشته و بیشتر در ساخت رنگ های ساختمانی و تزئینی با درصد جامد بالا به کار رفته و با برس می توان آن را انجام داد.

خواص رزین های بلند روغن

  • حلالیت بیشتر در حلال آلیفاتیک و کمتر در آروماتیک
  • زمان خشک شدن طولانی
  • سختی کمتر
  • انعطاف پذیری بیشتر
  • ویسکوزیته پایین تر

جهت کسب مشاوره با شماره 09121792504 تماس بگیرید. از سایر محصولات ما بازدید کنید. مهندسین و کارشناسان ما لیاقت شما را درک می کنند. از اینکه از سایت ما بازدید کردید متشکریم.