تولید قطعات لاستیکی با کمترین هیسترسیس

دسترسی به تکنولوژی قطعات لاستیکی با کمترین هیسترسیس

برای درک بهتر پدیده هیسترسیس الاستیک می‌توان یک نوار لاستیکی و تعدادی وزنه متصل به انتهای آن را در نظر گرفت. اگر بخش بالایی نوار لاستیکی بر روی یک قلاب آویزان و تعدادی وزنه کوچک یک به یک به انتهای آن اضافه شود، طول نوار بیشتر خواهد شد. اضافه کردن وزنه‌های بیشتر باعث افزایش نیروی اعمال شده و در نتیجه ادامه یافتن افزایش طول نوار می‌شود. برداشتن وزنه‌ها، نیروی اعمال شده به نوار را کاهش می‌دهد. در نتیجه، طول نوار کاهش می‌یابد. حذف وزنه‌هایی که هر یک باعث ایجاد یک افزایش طول مشخص در نوار شده بودند، باقی ماندن یک افزایش طول جزئی نسبت به طول اولیه را در پی دارد؛  زیرا نوار لاستیکی به طول کامل از قانون هوک پیروی نمی‌کند.

شرکت تحقیقاتی محک آزما توانسته به تکنولوژی تولید قطعات لاستیکی با کمترین هیسترسیس دست پیدا کند. مسلم است که به صفر رساندن این پدیده تقریبا غیر ممکن است. شرکت تحقیقات کاربردی مواد محک آزما موفق شده است به تکنولوژی تولید قطعات لاستیکی با کمترین هیسترسیس دست پیدا کند. این تکنولوژی در اختیار شرکت گاز لاستیک گنبد قرار داده شده است. جهت سفارش محصولات با شماره 09121792504 تماس بگیرید.

پدیده هیسرسیس چیست؟

پسماند یا «هیسترزیس» (Hysteresis)، پدیده‌ای است که وابستگی حالت فعلی یک سیستم به حالت‌های قبلی (مسیر تغییرات) آن را نمایش می‌دهد. بر اساس مفهوم این پدیده، رابطه میان علت و معلول نه تنها به بزرگی علت بلکه به راستای تغییرات آن نیز وابسته است. این پدیده کاربردهای زیادی در حوزه‌های مختلفی نظیر فیزیک، شیمی، مهندسی، زیست‌شناسی و اقتصاد دارد.

در سیستم‌های طبیعی، پدیده هیسترزیس معمولاً با تغییرات ترمودینامیکی برگشت‌ناپذیر (مانند تغییر فاز) و اصطکاک داخلی همراه است. «هدررفت» (Dissipation) به عنوان یکی از پیامدهای متداول در این پدیده به شمار می‌رود. مفهوم هیسترزیس در بسیاری از سیستم‌های مصنوعی نیز به کار گرفته می‌شود. به عنوان مثال در ترموستات‌ها و «اشمیت تریگرها» (Schmitt Trigger)، هیسترزیس از تغییر ناگهانی و ناخواسته وضعیت سیستم جلوگیری می‌کند.

برای آشنایی با مفهموم هیسترزیس، یک آهنربا را در نظر بگیرید. با توجه به تغییرات قبلی میدان مغناطیسی، این آهنربا می‌تواند در یک میدان مشخص بیش از یک گشتاور مغناطیسی داشته باشد. با رسم نمودار یکی از مؤلفه‌های گشتاور مغناطیسی، حلقه یا منحنی هیسترزیس تشکیل می‌شود. مقدار یک متغیر بر روی این منحنی ثابت نیست و به مسیر تغییر دیگر متغیرها (تاریخچه سیستم) بستگی دارد (پدیده هیسترزیس).

هیسرسیس

هیسرسیس

وابستگی مقادیر متغیرها به مسیر یا تاریخچه سیستم، مبنای عملکرد حافظه هارد دیسک‌ها و پسماند مغناطیسی حاوی مقادیر قبلی میدان مغناطیسی کره زمین است. به طور کلی، پدیده هیسترزیس را می‌توان در مواد فرو مغناطیس و فرو الکتریک، تغییر شکل نوارهای لاستیکی، آلیاژهای دارای حافظه شکلی و بسیاری از پدیده‌های طبیعی دیگر مشاهده کرد.

پدیده هیسترزیس را می‌توان به عنوان یک تأخیر زمانی پویا بین یک ورودی و یک خروجی در نظر گرفت که در صورت آهسته‌تر بودن تغییرات ورودی، خروجی آن ناپدید می‌شود. این تعریف بیانگر مفهوم «هیسترزیس وابسته به نرخ» (Rate-Dependent Hysteresis) است. با این وجود، پدیده‌هایی نظیر حلقه هیسترزیس مغناطیسی عمدتاً «مستقل از نرخ» (Rate-Independent) هستند و همین موضوع امکان وجود حافظه ماندگار در آن‌ها را فراهم می‌کند.

سیستم‌های دارای هیسترزیس غیر خطی هستند و مدل‌سازی آن‌ها از نظر ریاضی دشوار است. «مدل پریزاک» (Preisach Model) و «مدل بوک-ون» (Bouc–Wen Model)، از مدل‌هایی به شمار می‌روند که ویژگی‌های عمومی هیسترزیس را مورد مطالعه قرار می‌دهند. علاوه بر این موارد، مدل‌های دیگری مانند «مدل جیلز-آترتون» (Jiles–Atherton Model) به مطالعه پدیده‌های خاصی نظیر فرو مغناطیس می‌پردازند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به صفحه هیسرسیس مراجعه کنید.

از محصولات ما دیدن فرمائید. همچنین شما می توانید در اینستاگرام از صفحه ما بازدید نمائید. مهندسین و کارشناسان ما لیاقت شما را درک می کنند.

شرکت. تحقیقات. کاربردی. مواد. محک آزما. تولید. انواع. افزودنی. جوهر. چاپ. تولید. دیافراگم. لاستیکی. دیافراگم. CNG . و LPG.