چسب مقاوم به حرارت یا ضد حرارت

چسب مقاوم به حرارت یا ضد حرارت محک آزما یک چسب حرارتی برای ایجاد چسب و پوشش اجزای سیم پیچ صدا و لمینیت با درجه حرارت بالا و سایر کاربردها می­باشد. پیوند پخت شده در دمای بیش 300 درجه سانتیگراد مقاومت می­کند.

کاریرد این چسب در سیم پیچ هایی که به شکل یک استوانه ساخته می شوند، می باشد. در این سیم پیچ از چسب به  عنوان یک پوشش در پیچیده شدن سیم عایق دار (معمولا سیم لاکی) روی یک استوانه از جنس کاغذ ، آلومینیوم ،کپتون، فایبر گلاس، فیبر کربن و … استفاده می شود.

در باند و بلنگوهای با قدرت بالا از فیبر کربن نیز جهت تهیه سیم پیچ استفاده می شود.

سیم پیچهای صوتی جهت استحکام بیشتر به چسب های خاص آغشته می شوند تا علاوه بر استحکام فیزیکی و مقاومت در برابر دمای بالا و رطوبت ، کاملا عایق و ایمن شوند.

مزایا

  • مقاومت عالی در برابر دمای بالا ، مواد شیمیایی ،و آب
  • پیوند انعطاف پذیر ، مقاوم در برابر شوک حرارتی
  • چسبندگی عالی
  • مقاومت بالا در دمای اتاق و افزایش دما

کاربردها

  • پوشش سیمهای آلومینیومی ، مسی و روکش دار سیم پیچ
  • پوشش بر روی سطح فرمهای مختلفی از مواد همانند کاپتون، کامپوزیت فایبرگلاس ، آلومینیوم و نومکس

چسب باند و بلندگو

شرایط نگهداری

چسب سیم پیچ ساب باند و بلندگوی محک آزما (2022) باید در یک مکان خشک و خنک در ظروف در بسته در دمای بین 4 الی 16 درجه سانتی گراد نگهداری شود.

چسب ساب و باند

چسب نسوز چیست؟

امروزه نیاز به استفاده از چسب‌های مقاوم به حرارت و ضد حرارت در صنایع مختلف مثل هوافضا ساخت و ساز الکترونیک و حمل و نقل عمومی به ویژه قطار در حال افزایش است. استفاده از چسب از زمان‌های گذشته مرسوم بوده است. در گذشته چسب‌هایی که استفاده می‌شد معمولاً منشاء حیوانی یا گیاهی داشت. برای مثال می‌توان به استفاده از صمغ درختان به عنوان چسب اشاره نمود. انواع و اقسام چسب‌های نسوز در بازار موجود است. در ادامه قصد داریم شما را با برخی از انواع پرکاربرد چسب نسوز آشنا کنیم.

  • چسب نسوز حرارت بالا یا سرامیکی

چسب مقاوم به حرارت یا ضد حرارت یا چسب نسوز سرامیکی وقتی بر روی سطحی قرار می‌گیرد قادر هست تا دمای بسیار بالایی را تحمل کنند. معمولاً استفاده از چسب نسوز حرارت بالا در محصولات الیاف سرامیکی به وفور صورت می‌گیرد. برای مثال یک کوره را در نظر بگیرید که دیواره‌اش در حال تخریب و فرسایش است. در این حالت برای جلوگیری از این فرسایش و آسیب دیدگی بیشتر و به منظور این که استحکام آن را افزایش دهیم می‌توانیم الیاف سرامیکی را به دیواره کوره با چسب نسوز حرارت بالا به صورت پوششی بر روی آن بچسبانیم. مقاومت دمایی این نوع از چسب‌ها تا ۲۰۰۰ درجه سانتی گراد بوده و می‌توان آن را بر روی سطوحی که در مقابل حرارت بالا قرار دارند پاشید و از سوختن و آتش گرفتن آن سطح جلوگیری کرد.

زمانی که از چسب نسوز سرامیکی استفاده کردید نکته‌ای که وجود دارد این است که برای این که چسبندگی آن به خوبی انجام گیرد ظرف مدت ۲۴ – ۴۸ ساعت باید دمای محیط از ۵۰ درجه سانتی گراد بالاتر نرود. از جمله موارد کاربرد چسب نسوز سرامیکی یا حرارت بالا می‌توان به استفاده از آن در انواع کوره‌ها و مبدل حرارتی و پاتیل‌ها اشاره کرد. در چسباندن قطعات غیر همجنس مانند سرامیک، شیشه، و همچنین انواع فلزات استفاده از چسب نسوز سرامیکی توصیه می‌شود. در ساخت انواع کوره‌های حرارتی استفاده از چسب نسوز به جای ملات های نسوز می‌تواند آسان‌تر و مقاوم‌تر باشد. میزان درجه حرارتی که چسب نسوز می‌تواند تحمل کند چیزی بین ۹۰۰ تا ۱۷۶۰۰ درجه سانتی گراد است.

  • چسب نسوز نواری

چسب نسوز نواری به عنوان یک عایق الکتریکی مقاوم در برابر حرارت شناخته می‌شود که کاربردهای زیادی در ترانسفور ماتور، موتورهای الکتریکی و سیم پیچ‌ها دارد. این نوع چسب را با نام نوار پلی آمید نیز می‌شناسند. مثال رایج استفاده از چسب نسوز نواری استفاده از آن در هنگام لحیم کاری بردها است. همچنین از چسب‌های نواری در پنل های خورشیدی، باتری‌های لیتیومی و چاب سابلیمیشن استفاده می‌شود.

  • چسب مقاوم به حرارت یا ضد حرارت سیلیکون

یکی از پرکاربردترین چسب‌ها چسب نسوز سیلیکون است. این چسب به دلیل مزایایی که دارد در صنایع مختلفی از جمله صنایع خودرو سازی در صنایع بهداشتی، غذایی، آزمایشگاهی و همچنین در ساخت انواع و اقسام خشک کن‌ها و گرمکن ها برای درزگیری و آب بندی استفاده می‌شود. مقامت حرارتی چسب نسوز سیلیکون در حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰ درجه سانتی گراد است. یکی از کاربردهای آن که بسیار هم رایج است استفاده از آن در سرسیلندر انواع خودروها است که به صورت واشر استفاده می‌شود. این نوع از چسب‌های نسوز را می‌توان در رنگ‌های طوسی، مشکی و قرمز از بازار تهیه کرد.

  • چسب مقاوم به حرارت یا ضد حرارت شومینه

برای این که بتوان درزها و ترک‌های شومینه را ترمیم کرد بهترین ماده چسب نسوز شومینه است. این چسب می‌تواند در بندکشی فاصله بین آجرهای انواع و اقسام شومینه‌ها، بخاری، دودکش‌ها و همچنین فرخوراک پزی استفاده شود. حتی شومینه‌های سیمانی و باربیکیو و کباب پزها را نیز می‌توان به وسیله این نوع چسب ترمیم و تعمیر نمود. از دیگر موارد استفاده از چسب نسوز شومینه می‌توان به درزبندی و آب بندی موقت در اگزوز موتورسیکلت و اگزوز ماشین اشاره کرد.

-چسب نسوز کوره

همان طورکه از نام آن پیدا است چسب نسوز کوره می‌تواند برای اتصال آجرهای نسوز در ساخت کوره به کار برده شود و جایگزین بسیار عالی برای ملات های نسوز در این جور مواقع است. میزان دمایی که چسب نسوز کوره می‌تواند تحمل کند چیزی در حدود ۱۶۰۰ درجه سانتی‌گراد بوده و در درزگیری، تعمیر کوره کاربرد فراوانی دارد. همچنین از این نوع از چسب‌ها می‌توان به عنوان یک مبدل حرارتی با استحکام مکانیکی و حرارتی بالا که قابلیت استفاده آسان و اتصال قوی را دارد استفاده نمود.